Pomiar inwentaryzacyjny jest dla mnie, architekta wnętrz, podstawą tworzenia projektu wnętrz. Stanowi aktualne źródło informacji o rzeczywistym stanie inwestycji, w zakresie wymiarów, układu instalacji, możliwości wprowadzenia zmian w układzie przestrzennym. Przeprowadzenie pomiaru w budynkach i mieszkaniach z rynku wtórnego różni się od pomiaru inwestycji, która dopiero jest w trakcie budowy. Pomiar przeprowadza się w kilku etapach. Na początku projektowania, pozwala na wczesne zdiagnozowanie i unikniecie nieścisłości, np. krzywych ścian, braku kątów czy innych niezgodności z projektem, które powstały na przestrzeni lat. Następnie, jest ponawiany po wykonaniu projektowanych zmian budowlanych wg. zamówionego projektu wnętrz – pomiar powykonawczy. W przypadku, gdy inwestycja jest w trakcie budowy, projekt wnętrz wykonywany jest na podstawie dokumentacji architektonicznej, a pomiary w chwili, gdy są możliwe. Gdy architekt sprawuje nadzór autorski, to on sygnalizuje wykonawcą i Inwestorowi, brak zgodności z projektem, ewentualne krzywizny i konieczność wprowadzenia poprawek. Uaktualnia również projekt szczegółowy zabudowy meblowej i elementów szczególnych, których wykonanie zależy od wymiarów ścian.
Wywiad z Inwestorem przeprowadzany jest w formie formularza elektronicznego, a następnie omawiany. Jego podstawowym celem jest określenie potrzeb Inwestora, jego upodobań kolorystycznych i materiałowych, przyzwyczajeń funkcjonalnych, wymagań przestrzennych, ale również to czego nie lubi, co chciałby zaadaptować do wnętrza i wszelkie inne uwagi Inwestora dotyczące projektu. Po wypełnieniu formularza, spotykamy się osobiście lub online i omawiamy go. W ten sposób powstają tzw. wytyczne projektowe, które od tego momentu stają się podstawą tworzenia koncepcji projektu wnętrz. Dlatego też, tak ważne jest, aby nie ominąć tego etapu, aby poświęcić swój czas na zastanowienie się nad poszczególnymi pytaniami i udzielić przemyślanych odpowiedzi. Bardzo często, formularz staje się pomocny przy rodzinnych rozmowach na temat przyszłego wnętrza domu czy mieszkania. Pozwala poznać zdanie małych dzieci i nastolatków, jakie chciałyby mieć pokoje, jakie są ich obecne potrzeby, marzenia i zainteresowania. Pytania w nim zawarte dotyczą również technologii dla domu inteligentnego, nagłośnienia, oświetlenia, stref SPA i relaksu. Dzięki tak skonstruowanemu formularzowi nie ma konieczności wykonywania wielu wersji koncepcji projektowej, a to przyśpiesza zakończenie projektu.
Rzut aranżacji jest tworzony na początku pracy nad projektem koncepcyjnym. Ma na celu sprawdzić możliwości projektowe przestrzeni, tak aby w jak najszerszym stopniu spełniała oczekiwania funkcjonale i estetyczne Inwestora. Uzupełnieniem rzutu jest opis elementów wyposażenia i podanie niezbędnych wymiarów.
Fotorealistyczne wizualizacje to stworzone na podstawie modelu 3D zdjęcia przedstawiające projektowaną przestrzeń. Są kluczowym elementem projektu koncepcyjnego i opierają się na rzucie aranżacji. Na wizualizacjach widać zastosowane połączenia materiałowe, kolorystykę, proponowane rzeczywiste elementy wyposażenia wnętrz, np. meble, oświetlenie, obrazy, tapety. Całość zawsze jest spójna z wytycznymi projektowymi. Rzetelne wykonanie wizualizacji, pomaga podjąć decyzje dotyczącą akceptacji projektu.
Projekt techniczny to grupa rysunków wykonawczych zawierających szczegółowe informację o zastosowanych rozwiązaniach projektowych (estetycznych, technicznych i technologicznych), niezbędnych do poprawnego wykonania prac remontowo-wykończeniowych zgodnie z ustaleniami. Zbiór rysunków technicznych podaje gotowe rozwiązania projektowe, przemyślane przez architekta na etapie powstawania rysunku. Są w mim podane informacje o proponowanych produktach (nazwa i producent) i konkretne wymagania techniczne i lokalizacyjne. Dzięki takim informacją, możliwa jest realizacja projektu zgodna z zaakceptowaną koncepcją, co jest kluczowe dla Inwestora zaczynającego wykańczanie wnętrz i posiadającego projekt wnętrz. W skład projektu technicznego wchodzą: rzuty wykonawcze, rozwinięcia ścian, detale projektowe, zestawienie produktowe wraz z szacunkowym kosztorysem.
Rzuty wykonawcze to zestaw szczegółowych rysunków technicznych stanowiący podstawę realizacji projektu zgodnie z oczekiwaniami Inwestora i architekta. Rysunki zawierają potrzebne informacje techniczne i technologiczne ważne dla poszczególnych wykonawców. Przykładowy zakres rysunków to m.in.: zmiany budowlane (murowane i inne); stolarka drzwiowa wewnętrzna; rozbudowa instalacji elektrycznej (w zakresie gniazd, włączników, oświetlenia i LED, rozwiązań dla domu inteligentnego; instalacji dla elementów szczególnych tj. SPA, sauna, technologia stereo, sejf i in.); instalacja wodno-kanalizacyjna, instalacja ogrzewania (w zakresie wymiany grzejników, ogrzewania podłogowego, elektrycznego, kominka i in.); instalacje klimatyzacji i wentylacji mechanicznej; wykończenia podłogi; wykończenia sufitów wraz z przesłonami; instalacje szczególne tj. p.poż, alarmowa, monitoringu i in. dostosowane do wymogów indywidualnego projektu.
Rozwinięcia ścian to rysunki przedstawiające widok każdej ściany która została zaprojektowana w szczególny sposób, np. wyróżnia się zastosowanym rodzajem i łączeniem wykończenia i oświetlenia (płytki; kamień; lamele; panele drewniane; panele 3D; sztukaterię; cegłę; tapetę; płaskorzeźby; płyty cementowe; mikrocement; szczególne malowanie farbą; tynk dekoracyjny, zielone ściany), układem lamp lub zawiera element indywidualnie zaprojektowany (zabudowę kominka, zabudowę RTV, układ obrazów, akwarium). Rysunki mają na celu zobrazowanie ściany dla wykonawcy. Są szczegółowo opisane tj. zawierają informacje dotyczące zastosowanych rozwiązań projektowych z uwzględnieniem technologii oraz wymiarami i powierzchniami niezbędnymi do zamówienia.
Detal projektowy to szczegół wykończenia. Jest dostosowany do zastosowanych technologii i ma na celu przekazanie niezbędnych informacji technicznych dla wykonawcy. Detale są tworzone na podstawie wiedzy technicznej i kart produktowych przekazywanych przez producenta.
Zestawienie produktowe to lista wszystkich elementów wyposażenia wnętrz, podzielona na części: ogólną i szczegółową, obie poszerzone o szacunkowy kosztorys (z uwagi na dynamikę rynku, ceny mogą ulegać zmianie, w trakcie projektu). Lista tworzona jest w taki sposób, aby z łatwością zlokalizować element i móc go zamówić. W zależności od rodzaju produktu podawane są niezbędne informacje, tj. producent; model; cechy kolorystyczne i materiałowe zgodne z kartami produktowymi; ilość podana w sztukach i metrach kwadratowych; cena w walucie; strona internetowa. W dogodnym terminie organizowane jest tzw. spotkanie materiałowe, na którym Inwestor ma możliwość zobaczenia wybranych próbek kolorystycznych i tkanin.
Podstawowy projekt mebli to rysunki zabudowy meblowej wykonywanej przez stolarza, pokazujący zewnętrzny efekt estetyczny, np. proponowany rodzaj wykończenia frontów i wnętrza; sposób otwierania; materiał wykonania blatu, wymiary.
Szczegółowy projekt mebli zawiera rysunki zabudowy meblowej uzupełnione o konkretne rozwiązania technologiczne i przestrzenne, poparte przekrojami poprzecznymi i detalami meblowymi. Na tym etapie, projektowane są szczegóły przechowywania (potrzebna przestrzeń i system) oraz weryfikowany jest dobrany przez Inwestora sprzęt AGD (pralki, suszarki, zamrażarki, chłodziarki, chłodziarki na wino i napoje, piekarniki, szuflady próżniowe i do podgrzewania, ekspresy do kawy i in. i sposób jego zabudowy zgodny z parametrami producenta. Projekt jest tworzony na wysokim poziomie szczegółowości i nie pozostawia wykonawcy wątpliwości.
Nadzór autorski obejmuje osobiste wizyty architekta na budowie w trakcie trwających prac wykończeniowych i weryfikację poprawności ich wykonania, zarówno zgodnego z projektem wnętrz jak i ze sztuką budowlaną. Ilość spotkań jest indywidualnie dostosowywana do potrzeb inwestycji i Inwestora. W czasie wizyt architekta na budowie nie ma konieczności obecności Inwestora, przez cały czas trwania wizyty. Za zgodą Inwestora, architekt pozostaje w ciągłym kontakcie telefonicznym i mailowym z każdym z wykonawców na budowie. Istnieje również możliwość zlecenia architektowi tzw. nadzoru inwestorskiego, który całkowicie odciąża Inwestora od nadzorowania budowy.